Животен стил

Јогата како начин на живот: зошто секој може да ја практикува јогата

Во последниве години, јогата стана составен дел од животот на многу луѓеширум светот.Но, во исто време, малкумина навистина разбираат што есуштината на оваа древна практика. …

Десерт

Рецепт за карамелизирани круши со лешници

Денес сакаме да споделиме многу едноставен и кул рецепт за појадок. Нежни ароматични круши со цимет, лешници, суво грозје и јаворов сируп се совршено надополнување …

Екологија

12 лајф-хакови за да се префрлите на „зелен“ начин на живот

Без оглед на вашата мотивација и цел, било да е тоа грижа за сопственотоздравје, сочувство кон животните или грижа за иднината на планетата, или можеби …

Животен стил

Како да ја промените негата на кожата и косата со почетокот на летото ?

Сите со нетрпение го очекуваме летото како почеток на нешто ново. Секакодека сакаме да се ослободиме од товарот на „зимските“ килограми не само од телото …

Екологија

Ден на планетата Земја (Earth Day)

Ден на планетата Земја (Earth Day) – секоја година на 22 Април, луѓето на целата планета го одбележуваат Денот на планетата Земја. Овој празник стана …

Екологија

ТОП 10 најстрашни еколошки катастрофи

Првото место го завзема нуклеарната катастрофа Чернобил, 26 Април.  Еден од реакторите во чернобилската нуклеарна електрана експлодира и голема количина на радијација е отидена во …

Исхрана

Хлорофилот и неговата моќ

10 неверојатни предности за пигментот на зелениот зеленчук Зелениот зеленчук во себе содржи специфичен пигмент преку кој ја добива својата боја, но уште побитно е …

Исхрана

Здрав и вкусен појадок со Просо

– 4-6 лажици просо – 3 јајца – 5-6 лажици кисело млеко – малку јогурт – мало парче несолено сирење – малку јогурт – ¼ …

Здравје

Куркума

Куркумата е природен лек кој е многу познат во далечниот исток, во земји како Кина, Индонезија и Индија.Освен што на храната и дава богат и …

Екологија

Еколошки проблеми

Постојат многу проблеми кои ја поврзуваат еколошката средина и нас, меѓутоа од општоприфатените дефиниции и генерално еколошките проблеми ги дефинира како проблеми кои се настанати …

Scroll to Top