Рецепти

Рецепт за карамелизирани круши со лешници

Денес сакаме да споделиме многу едноставен и кул рецепт за појадок. Нежни ароматични круши со цимет, лешници, суво грозје и јаворов сируп се совршено надополнување …

Рецепт за карамелизирани круши со лешници Прочитај повеќе »

Здрав и вкусен појадок со Просо

– 4-6 лажици просо – 3 јајца – 5-6 лажици кисело млеко – малку јогурт – мало парче несолено сирење – малку јогурт – ¼ …

Здрав и вкусен појадок со Просо Прочитај повеќе »

”Чоколаден’’ чиа пудинг

Потребни намирници: 6 урми 500 мл. Млеко по желба (бадемово, кравјо, козјо, овес) 4 големи лажици чиа 4 големи лажици какао во прав ½ мало …

”Чоколаден’’ чиа пудинг Прочитај повеќе »

Здрав и вкусен појадок – ПРОЈА

Потребни намирници: 3 јајца 2 шољи интегрално брашно Пола шоља маслиново масло 2 шољи кисела вода 1 прашок за пециво Сирење Семки од тиква Семки …

Здрав и вкусен појадок – ПРОЈА Прочитај повеќе »

Два напитоци од куркума кои мора да ги пробате!

Куркумата е најпознат зачин во светот. Го менува вкусот на скоро секое јадење, а многу мала количина од неа е доволна за да направи добро …

Два напитоци од куркума кои мора да ги пробате! Прочитај повеќе »

Тортелини со домати и спанаќ

Потребни состојки за 2 порции: 225 гр тортелини 1 лажичка маслиново масло 1 ситно сецкан кромид 4 домати сецкани на ситни парчиња Спанаќ (450 гр) …

Тортелини со домати и спанаќ Прочитај повеќе »

Чинија со наут и зеленчук

Потребни Состојки: 100 гр наут (леблебија) 100 гр Бриселска зелка 3 шампињони 1 авокадо 50 гр спанаќ 50 гр рукола 20 g индиски ореви 3 …

Чинија со наут и зеленчук Прочитај повеќе »

Печен лосос со нудли од тиквички и морков

Потребни состојки: Филети од лосос (2 парчиња по 200 гр.) 1 тиквичка, 1 морков и малку млад спанаќ. Било какви зачини по ваш избор, на …

Печен лосос со нудли од тиквички и морков Прочитај повеќе »

Scroll to Top