Татјана Луговаја

Ден на планетата Земја (Earth Day)

Ден на планетата Земја (Earth Day) – секоја година на 22 Април, луѓето на целата планета го одбележуваат Денот на планетата Земја. Овој празник стана …

Ден на планетата Земја (Earth Day) Прочитај повеќе »

ТОП 10 најстрашни еколошки катастрофи

Првото место го завзема нуклеарната катастрофа Чернобил, 26 Април.  Еден од реакторите во чернобилската нуклеарна електрана експлодира и голема количина на радијација е отидена во …

ТОП 10 најстрашни еколошки катастрофи Прочитај повеќе »

Хлорофилот и неговата моќ

10 неверојатни предности за пигментот на зелениот зеленчук Зелениот зеленчук во себе содржи специфичен пигмент преку кој ја добива својата боја, но уште побитно е …

Хлорофилот и неговата моќ Прочитај повеќе »

Здрав и вкусен појадок со Просо

– 4-6 лажици просо – 3 јајца – 5-6 лажици кисело млеко – малку јогурт – мало парче несолено сирење – малку јогурт – ¼ …

Здрав и вкусен појадок со Просо Прочитај повеќе »

”Чоколаден’’ чиа пудинг

Потребни намирници: 6 урми 500 мл. Млеко по желба (бадемово, кравјо, козјо, овес) 4 големи лажици чиа 4 големи лажици какао во прав ½ мало …

”Чоколаден’’ чиа пудинг Прочитај повеќе »

Еколошки проблеми

Постојат многу проблеми кои ја поврзуваат еколошката средина и нас, меѓутоа од општоприфатените дефиниции и генерално еколошките проблеми ги дефинира како проблеми кои се настанати …

Еколошки проблеми Прочитај повеќе »

Универзална крема од билки

Овој рецепт за универзална крема од медитерански билки можете да го користите како ноќна крема, крема за раце, пети, лакт или пак за регенерација на …

Универзална крема од билки Прочитај повеќе »

Што треба да направите за вашиот хотел да стане “зелен”

Концептот за “зелени хотели” подразбира рационално трошење на ресурси и заштита на животната средина. Тоа подразбира рационално трошење на вода и електрична енергија како рециклирање …

Што треба да направите за вашиот хотел да стане “зелен” Прочитај повеќе »

Scroll to Top