Домашно Млеко за тело

Само три состојки се доволни да креирате свој препарат за нега на тело (може да се користи и за лице) кој освен што мириса убаво, длабоко ја храни и хидрира кожата.

За ова ќе ви биде потребно:

  • 80 грама какao
  • 80 грама ши путер
  • 20 грама кокосово масло

Припрема: Во блендер ставете кокосово масло и ши путер, а какао путерот стопете го на пареа неколку минути. Ставете ги состојките во блендер и изблендирајте се додека смесата не стане соединета. Ставете ја смесата во тегла, а потоа во ладилник за отстои преку ноќта. Кога ќе го извадите лосионот од ладилник, смесата треба да биде со полуцврста структура, па затоа пред употреба кратко протријте помеѓу дланките.

Потоа додајте две лажички природен сапун, кој можете да го најдете во продавниците за природна козметика, или пак ако знаете како, направете го сами.

Добро промешајте па додајте една лажица билно масло (најдобро е ладно процедено маслиново масло), па потоа повторно промешајте. На крај, додадете 10-15 капки есенцијално масло по желба, а тоа може да биде портокал, лимон, ружа…

Млекото кој го добивте ставете го во сад кој може херметички да се затвори или пак во некоја амбалажа од млеко  кој сте го купиле од продавница и сте го користеле претходно.

facebook
Twitter
Follow

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Scroll to Top