Здрав и вкусен појадок со Просо

– 4-6 лажици просо

– 3 јајца

– 5-6 лажици кисело млеко

– малку јогурт

– мало парче несолено сирење

– малку јогурт

– ¼ прашак за пециво

Припрема: Просото се стави од ноќта да постои во вода. Наутро се вари, а во меѓувреме се мешаат сите состојки до негово соединување. Доколку сакате можете да додадете и семки, по избор.

Целата смеса се става во тавче и се пече се до негово заруменување на 200 степени претходно загреана рерна.

Може да се послужи со кисело млеко или јогурт.

facebook
Twitter
Follow

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Scroll to Top