”Чоколаден’’ чиа пудинг

Потребни намирници:

  • 6 урми
  • 500 мл. Млеко по желба (бадемово, кравјо, козјо, овес)
  • 4 големи лажици чиа
  • 4 големи лажици какао во прав
  • ½ мало лажиче течна ванила
  • Мед по желба

Припрема:

Во сад ги ставате сите состојки и ги мешате, не блендирате.

Ја ставате смесата во ладилник, минимум 4-5 часа за да може чиата да нарасне и да го впие млекото.

Потоа, цела смеса ја ставате во блендер и блендирате се до целосно соединување и изедначување.

Вака добивате вкусен и здрав пудинг.
Уживајте!

facebook
Twitter
Follow

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Scroll to Top